تشریح روند آماده سازی هاست در فناوران هاست

از مقدماتی ترین مراحل تا زمانی که اقدام به خرید هاست می کنید و سرویس به شما تحویل داده می شود این فرآیند تحت یکسری چهارچوب و قواعد خاص انجام می شود. ممکن است این سوال برای شما نیز به وجود آمده باشد که سرویس های هاست مورد ارائه چه مسیری را طی می کند تا آماده ارائه سرویس باشند. در این مطلب قصد داریم شما را با روند آماده سازی هاست در مجموعه فناوران هاست آشنا کنیم. از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید.

مراحل آماده سازی هاست در فناوران هاست

برای آماده سازی هاست مراحل زیر طی می شود:

  • خرید سرور ( به صورت کامل یا اجاره ای از دیتاسنتر )
  • نصب سیستم عامل مورد نظر ( غالبا لینوکس یا ویندوز )
  • نصب کنترل پنل ( برای مثال سی پنل، دایرکت ادمین، پلسک و… )
  • پیکربندی اولیه کنترل پنل و سیستم عامل
  • نصب و پیکربندی وب سرویس ها، ماژول ها و ابزار های مورد نیاز
  • پیکربندی فنی و امنیتی کنترل پنل و سیستم عامل به صورت حرفه ای
  • اتصال سرور به اتوماسیون فروش و پشتیبانی به منظور تحویل خودکار پس از سفارش

تشریح روند آماده سازی هاست در فناوران هاست

همان گونه که اشاره شد غالبا 7 مرحله اصلی برای آماده سازی هاست صورت می گیرد. در زیر هریک از آن ها را تشریح خواهیم کرد.

خرید سرور یا میزبانی سرور

قبل از هر چیزی باید مشخص کنیم که سرور باید خریداری شود و یا از پلن های موجود در دیتاسنتر اجاره گردد. در صورتی که مالکیت سرور در اختیار خودمان باشد نیاز است که آن را در بستر دیتاسنتر قرار دهیم که به اینکار Colo گفته می شود که فضای مورد نیاز برای میزبانی سرور را در رک های دیتاسنتر میسر می سازد. این میزبانی معمولا تامین برق و شبکه ارتباطی است. در حالت دیگر دیتاسنتر مالکیت سرور را در اختیار دارد و همه چیز برای تحویل آماده است. در چنین حالتی معمولا به صورت ماهانه یا بیشتر، سرور یا سرور های موردنظر خریداری (اجاره) می شوند. لازم به ذکر است سرور های هاست اروپا فناوران هاست به صورت اجاره ای و سرور های هاست ایران به صورت کولو می باشند و در دیتاسنتر برج میلاد تهران در ایده آل ترین شرایط میزبانی می شود.

نصب کنترل پنل هاست

ما در فناوران هاست از دو کنترل پنل سی پنل و دایرکت ادمین استفاده می کنیم. اینکار پس از نصب سیستم عامل انجام می شود.

پیکربندی اولیه کنترل پنل و سیستم عامل

پس از نصب سیستم عامل و کنترل پنل می بایست یکسری پیکربندی های اولیه انجام شود. از جمله این اقدامات می توان به غیرفعال کردن بخشهایی از سیستم عامل که هیچ نیازی به آن ها نیست اشاره کرد. همچنین تنظیمات و پیکربندی اولیه کنترل پنل مانند مشخص کردن DNS، Hostname و …

نصب و پیکربندی وب سرویس ها و ابزارها

در ادامه نوبت به یکی از اصلی ترین و اساسی ترین مراحل می رسد. در این مرحله تمامی وب سرویس های مورد نیاز نصب و فعال سازی شده و پیکربندی می شوند. همچنین ابزار های مورد نیاز و وب سرور نیز به صورت کامل و تخصصی تعیین و پیکربندی می شوند. یکی از مهمترین اقدامات در این مرحله نصب، جایگزینی و پیکربندی وب سرور پرسرعت و قدرتمند LiteSpeed به جای وب سرور پیشفرض Apache می باشد که در انتها با کامپایل شدن می تواند بهترین کارایی مورد انتضار را داشته باشد.

پیکربندی فنی و امنیتی به صورت کامل

در ای مرحله اقدامات بسیار مهم و اساسی صورت می گیرد تا سرور به لحاظ امنیتی و فنی در ایده آل ترین شرایط قرار گرفته و آماده ارائه خدمات میزبانی شود. غیرفعال کردن بخش های غیر ضروری، پیکربندی آنتی ویروس، فایروال وآنتی شل و … از مهم ترین اقداماتی است که در این مرحله انجام می شود.

اتصال سرور به اتوماسیون فروش و پشتیبانی

پس از آماده سازی سرور نوبت به اتصال آن به سیستم اتوماسیون فروش و پشتیبانی می رسد. در فناوران هاست اینکار بواسطه WHMCS انجام می شود. پس از اینکار سرور وارد مرحله ارائه خدمات و فروش شده و کاربر پس از ثبت سفارش سرویس مورد نظر، بلافاصله و بصورت خودکار هاست خود را تحویل می گیرد.